Fulton spring sports schedule

Here are the schedules for spring sports in the Fulton school district.

All information comes from the Fulton City School District and dates and times are subject to change.

Baseball

April 3  Bishop Ludden  4:30 p.m.

April 5     ESM   11 a.m.

April 10  Chittenango  4:30 p.m.

April 12  at Central Square 11 a.m.

April 15   at Homer   4:30 p.m.

April 17  Mexico    11 a.m.

April 23 at Hannibal  4 p.m.

April 24  Christian Brothers Academy  4:30 p.m.

April 26 Oswego  Noon

April 28   at East Syracuse Minoa  4:45 p.m.

April 30  Cortland  4:30 p.m.

May 2    at Bishop Ludden  4:30 p.m.

May 5  Jamesville-DeWitt   4:30 p.m.

May 12   at Mexico  4:30 p.m.

May 15   at CBA   4:30 p.m.

May 17  Homer   11 a.m.

Softball

April 1   Cortland  4:30 p.m.

April 4   at Fowler  4:30 p.m.

April 5  at ESM  11 a.m.

April 8    JD        4:30 p.m.

April 10   at Chittenango  4:30 p.m.

April 15    at Homer   4:30 p.m.

April 17   at Mexico   11 a.m.

April 24  CBA    4:30 p.m.

April 26  Oswego  1 p.m.

April 28  ESM     4:45 p.m.

April 30  at Cortland   4:30

May 2    Fowler   4:30 p.m.

May 5    at JD     4:30 p.m.

May 6    Chittenango   4:30 p.m.

May 9    at Central Square  4:30 p.m.

May 10  Strike Out Cancer-Fort Ontario TBA

May 12  Mexico  4:30 p.m.

May 15  at CBA  4:30 p.m.

May 17  Homer   11 a.m.

Girls Lacrosse

March 28  ESM  7 p.m.  (turf)

March 29  Lafayette  12:30 p.m.   (turf)

April 1    JD       7 p.m.  (turf)

April 3    Whitesboro   6:30 p.m.

April 14   Whitesboro  1:30 p.m. (turf)

April 15   Chittenango   7 p.m.  (turf)

April 17   at Mexico    12:30 p.m.

April 24   at Cortland   5 p.m.

April 26   Oswego     2:30 p.m. (turf)

April 29   at ESM     7:30 p.m.

May 1     at CBA      6:30 p.m.

May 5     at Homer   5 p.m.

May 6     at JD        4:30 p.m.

May 12   at New Hartford  6:30 p.m.

May 14   CBA    6:30  p.m.(turf)

Boys Lacrosse

April 3   Cortland     7 p.m.  (turf)

April 5   at Westhill Noon

April 8   at Whitesboro   4:30 p.m.

April 10  JD        7 p.m. (turf)

April 15  at Chittenango  7 p.m.

April 17  Homer     7 p.m.  (turf)

April 22    ESM     7 p.m. (turf)

April 25   N. Hartford  7 p.m. (turf)

April 29 at Cortland    7 p.m.

May 2   Whitesboro  7 p.m. (turf)

May 6   at JD          6 p.m.

May 8   Chittenango  7 p.m. (turf)

May 10  Central Square  2 p.m.  (turf)

May 13  at Homer    7 p.m.

Boys Track & Field

April 9  at Cortland, Cortland/Fowler (Boys and Girls) 4:30 p.m.

April 11  CNS Co-Ed Relays  4 p.m.

April 16  Chitt./JD (Boys and Girls)  4 p.m.

April 26  Hannibal Invitational (Boys and Girls)  10 a.m.

April 30  at Mexico, Mexico/Homer (Boys and Girls) 4:30 p.m.

May 2    at Oswego, Oswego Co Invitational 4 p.m.

May 7    at ESM, ESM/CBA (Boys and Girls)  4:30 p.m.

May 13  at Chittenango, Freedom Meet (Boys and Girls) 4:30 p.m.

May 17  CNS Invitational 10 a.m.

May 23  at Camden, Class A Meet  4 p.m.

May 29  at CNS, State Qualifier (Boys and Girls)  4 p.m.

Girls Track & Field

April 9   at Cortland, Cortland/Fowler (Boys and Girls) 4:30 p.m.(Cortland)

April 11 CNS Co-Ed Relays 4 p.m.

April 16  Chitt./JD (Boys and Girls) 4:30 p.m.

April 26  Hannibal Invitational (Boys and Girls) 10 a.m.

April 30 at Mexico, Mexico/Homer  (Boys and Girls)  4:30 p.m.

May 7   at ESM, ESM/CBA (Boys and Girls)  4:30 p.m.

May 9   Fulton Invitational 4:30 p.m.

May 13  at Chittenango, Freedom Meet (Boys and Girls) 4:30 p.m.

May 21 Class A  4:30 p.m.

May 29  at CNS, State Qualifier (Boys and Girls) 4 p.m.

Boys Tennis

April 4  at Homer  4:30 p.m.

April 7  Mexico     4:30 p.m.

April 9  at ESM (Pine Grove Elementary)  4:30 p.m.

April 11  Chittenango  4 p.m.

April 23 at Mexico   4 p.m.

April 25   Phoenix   4 p.m.

April 26  Oswego    9 a.m.

May 2    ESM        4:45 p.m.

May 5  at Chittenango 4:30 p.m.

May 7   Homer  4:30 p.m.

May 8   at JD     4:30 p.m.

May 12  at Cortland  4:30 p.m.

May 16 at Phoenix 4 p.m. 4:30

Hannibal High presents 2 one-act plays April 9, 10

Submitted by Oswego County BOCES

Hannibal High School’s Purple Gallery Club will present two one-act plays at 7 p.m. April 9 and 10 in the school’s auditorium.

The all-female cast will act in comedy ‘Camp Confidence’ by Diana Raffle, and drama ‘Fighting for Myself’ by Renee J.Clark.

In ‘Camp Confidence,’ a group of four women with their own idiosyncrasies enroll in a program to build their self-esteem. Led by character Julia and her uncertain assistant Fiona, the four women learn a great deal about each other, and themselves.

‘Fighting for Myself’ is a dramatic portrayal of the pressures that young girls feel from society. Characters struggle to win back their self-reliance and hold on to their identities in the face of very real stresses.

Though focusing on women’s issues, ‘Fighting for Myself’  is vital for all, offering a message of hope. The play features topics that are mature in nature.

Tickets will be sold at the door. A $5 donation is asked. Donations will help fund the Purple Gallery Club’s trip to SUNY Oswego’s annual drama festival.

Phoenix spring sports schedule

Here are the schedules for spring sports in the Phoenix school district.

All information comes from the Fulton City School District and dates and times are subject to change.

Baseball

April 2  @ Solvay  4:15 p.m.

April 4  Marcellus  4:30 p.m.

April 8  Westhill    4:30 p.m.

April 14 at Skaneateles 11 a.m.

April 16 at Hannibal (Doubleheader) 11 a.m. and 12:30 p.m.

April 22 vs. Skaneateles COACHES VS CANCER (AT O.C.C.)  7 p.m.

April 25  Jordan-Elbridge 4:15 p.m.

April 26  at Bishop Ludden 11 a.m.

April 28  at Pulaski   4 p.m.

May 1 at Cazenovia  4:30 p.m.

May 2 at Tully  4:30 p.m.

May 5  APW   4:30 p.m.

May 7   Solvay  4:30 p.m.

May 10 Cazenovia (Tournament at NBT Stadium) Noon

May 11  TBA  Noon or 3 p.m.

May 12 at Marcellus  4:30 p.m.

May 15 at Westhill  4:30 p.m.

May 17 at Penn Yan 1p.m.

May 18 Varsity Baseball Seeding Meeting

Softball

April 2 at Solvay  4:15 p.m.

April 4 Marcellus  4:30 p.m.

April 7 at Bishop Ludden (Hopkins Field) 4:30 p.m

April 8  Westhill   4:30 p.m.

April 14 at Skaneateles 11 a.m.

April 16 at Hannibal (Doubleheader) 11 a.m. and 12:30 p.m.

April 21 at Weedsport  4 p.m.

April 22 vs. Skaneateles  Coaches vs Cancer 7 p.m.

April 26 Tournament

Game 1-Jordan Elbridge Noon

Game 2-TBA  2 p.m.

May 1 at Cazenovia  4:30 p.m.

May 3  Tournament (w/ Camden/Mexico/Oswego) 3 p.m.

May 5  APW   4:30 p.m.

May 7  Solvay 4:30 p.m.

May 12 at Marcellus  4:30 P.M.

May 13 Bishop Ludden  4:30 p.m.

May 15 at Westhill Away  4 p.m.

May 18 Varsity Softball Seeding Meeting

Boys Tennis

April 3 Manlius Pebble Hill 4:30 p.m.

April 7 O.C.S.  4:30 p.m.

April 8 at Lafayette  4:30 p.m.

April 9 Chittenango  4:30 p.m.

April 23 at Pulaski   4:30 p.m.

April 25 at Fulton (NL)  4 p.m.

April 29 Bishop Grimes 4:30 p.m.

May 1 at  Skaneateles 4:30 p.m.

May 2 at Chittenango  4:30 p.m.

May 5  Mexico   4:30 p.m.

May 6 at Christian Brothers Academy  4:30 p.m.

May 8 at Cazenovia   4:30 p.m.

May 13 Marcellus   4:30 p.m.

May 14 Fulton     4 p.m.

May 15 Westhill   4:30 p.m.

May 16 Varsity Boys Tennis Seeding Meeting

Boys Track & Field

April 2 Marcellus  4:30 p.m.

April 9 at Solvay  4:30 p.m.

April 14 at Westhill – Steeple Challenge  6 p.m.

April 23 at Hannibal  4 p.m.

April 26 Hannibal Boosters Invitational 9 a.m.

April 30 Cazenovia  4:30 p.m.

May 2 at Oswego  4 p.m.

May 5 at Westhill  6 p.m.

May 7 at Westhill   4:30 p.m.

May 12 at Marcellus  4:15 p.m.

May 17 at CNS Invitational 9:30 a.m.

May 22 at Section 3 Championship (Marcellus) 4 p.m.

May 29 at CNS State Qualifier COED  4 p.m.

Girls Track & Field

April 2 Marcellus  4:30 p.m.

April 9 at  Solvay  4:30 p.m.

April 14 at Westhill – Steeple Challenge Away  6 p.m.

April 21 at Tully Invitational   4 p.m.

April 23 at Hannibal  4 p.m.

April 26 at Hannibal Boosters 9 a.m.

April 30  Cazenovia   4:30 p.m.

May 2 at Central Square Invitational  4 p.m.

May 7 at Westhill  4:30 p.m.

May 14 OHSL Championship (ESM)  4 p.m.

May 20 Section 3 Championship (Marcellus)  4:30 p.m.

May 29 at CNS State Qualifier COED  4 p.m.

Bodley Dance Team recital Friday night

dancetroupeThe G. Ray Bodley Dance Team’s annual recital “Just One Night” will be held at 7 p.m. Friday April 4 in the Bodley auditorium.
Tickets are $5 at the door and all proceeds benefit the Dance Team and their Relay for Life team. The recital will feature a variety of dances from lyrical, tap and hip hop.
Pictured from left: front row Kendyl Lutz and Coach Justine LeVea, second row Erika Wallace, Bryanna Tanner and Coach Magda Georgiadis, back row Ashlea Kemp, Samantha Howell, Kari Holbrook and Ariannah Conley absent from picture Taylor Smithers and Coach Jordan Perry.

 

Grindstone Farm owner to speak April 6 in Central Square

Dick deGraff, who with his wife, Vic Ladd-deGraff, founded Grindstone Farm, will speak at noon Sunday, April 6 at First Universalist Society of Central Square, 3243 Fulton Ave. (state Route 49 west of U.S. Route 11).

DeGraff has more than 30 years of experience as an organic farmer and mentors young farmers. His operation, south of Pulaski, was a Community Supported Agriculture supplier for many years, providing produce to families in Syracuse and Central New York. The farm continues to provide ways for folks to support local and community agriculture.

For more information about the farm, visit its website at www.grindstonefarm.com.

DeGraff will speak as part of the Voices for Worker Equality Series co-sponsored by the church and the Workers’ Center of Central New York, based in Syracuse.

The program is free, but donations will be accepted to support the Workers’ Center, which strives to empower low-wage and vulnerable workers.

Light refreshments will be served.

Christine Bobbett, loved to fish and knit

3-29_OBITbobbettChristine Bobbett, 83, of Fulton, NY, passed away Sunday, March 23, 2014 at St. Joseph’s Hospital.

Born in Syracuse, she was the daughter of the late John and Catherine Butler Delaney.

Christine was an Auburn Central High School graduate and was a retired caregiver from the former Mercy Hospital in Auburn.

Christine was a happy, caring and loving mother who not only took care of her family but also her many friends. She was an avid knitter who was involved in making lap robes for charitable organizations.

She enjoyed her summers fishing at the camp on Beach Island, Eagle Lake, Ontario.

Surviving is her husband of 61 years, Eugene Bobbett; three sons, John, David and Bill (Jodie) Bobbett, all of Fulton; a sister, Judith (Richard) Mahalik of Cicero; six grandchildren, Ryan (Maureen), Daniel (Stephanie), Kevin, Brea, Brenna and Bryce Bobbett; two great-grandchildren and five nieces and nephews, one of which, Jeff Mahalik, she thought of as her fourth son.

Christine was predeceased by a brother John Delaney.

There are no calling hours.  A Mass of Christian burial was celebrated Friday, March 28 at St. Alphonsus Church, Auburn. Burial will be in St. Joseph’s Cemetery.

Langham Funeral Home is handling the arrangements.

Fulton wrestlers place at NYWAY tournament

Quinn Burlingham and Matthew Woodworth of the Fulton Wrestling Club participated recently in the NYWAY wrestling tournament. They left the event as champions winning in their respective weight classes.

NYWAY`s mission is to develop opportunities to advance the sport of wrestling by uniting New York`s leagues and giving youth wrestlers the opportunity to learn the sport at all levels.

Other Fulton Wrestling Club wrestlers placed at the NYWAY New York State Wrestling Tournament March 16 at Onondaga Community College included Adam DeMauro who came in third, Travis Race who finished in sixth place, Nick Noel who made it to the championship round and ended up in second place, Dylan DeMauro who came in third and Camrin Galvin who earned a fifth place. 

Your hometown. Your news.