Local students achieve honors, degrees at colleges, universities

Here are local students who have either graduated or been named to the dean’s lists at various colleges:

Wake Forest University — Graduate, Alexander Tulowiecki, of Hastings.

SUNY Potsdam – Graduates, Alicia Bradberry of Sandy Creek, master’s degree in Childhood Education.

Morgan Cooper of Fulton, bachelor’s degree in Art Studio.

William Dawson of Mexico, bachelor’s degree in Criminal Justice and Community Health.

Kyle Hager of Pulaski, bachelor’s degree in Computer Science.

Marissa Johnson of Pulaski, master’s degree in Special Education.

Joshua Lindsey of Fulton, bachelor’s degree in Physics.

Michael Remington of Phoenix, bachelor’s degree in Theatre.

Brent Ryczak of Pennellville, bachelor’s degree in Computer Science.

Adrienne Teachout of Richland, with distinction with a master’s degree in Curriculum and Instruction.

Stephanie Warner of Sandy Creek, cum laude with a bachelor’s degree in Childhood/Early Childhood Education.

Schally Washburn of Sandy Creek, bachelor’s degree in Childhood/Early Childhood Education.

Gina Weston of Central Square, with distinction with a master’s degree in Curriculum and Instruction.

Alfred State – Graduates, Jennifer Blake, Fulton; Alana Devaul, Fulton; Tyler Nixon, Hannibal; Hannah Child-Dauphin, Oswego; Sephen Dahar, Oswego; Jason Minotti, Oswego; Cole Smith, Oswego; Colin Wansink, Pulaski.

SUNY Albany – Dean’s list, Ashley Cummins, Fulton, majoring in criminal justice and psychology; Graduate, Amanda McHenry of Fulton graduated from Albany Law School awith a law degree.

Stonehill College – Dean’s list, Caroline S. Cupelo, majoring in interdisciplinary studies.

Hartwick College –  Dean’s list, Carolyn Dudden of Pennellville, majoring in nursing; Matthew Piedmonte of Cato, majoring in chemistry; Tyler Mikels of Bernhards Bay, no major declared as of yet. 

Buffalo State – Dean’s list, Sabrina O’Brien of Cato, majoring in art

Meghann Gentile of Pulaski, majoring in economics

Alisha Stacy of Cleveland, majoring in fashion and textile technology

Ashley Coleman of Central Square, majoring in hospitality administration

Robert Sherman of Mexico, majoring in music

Hannah Clark of Mexico, majoring in music education

Alyssa Grove of Mexico, majoring in psychology

Kaitlyn Lauber of Fulton, majoring in public communication

Jeremy Catania of West Monroe, majoring in theater

SUNY Oswego — Advanced degrees or certificates, Zhebiao Jiang, Central Square (master of business administration, public accounting)

Derrick T. Smith, Central Square (master of science in education, literacy education)

Garrett P. Wilson, Central Square (master of arts, history)

Kyle W. Brayton, Fulton (master of business administration, accounting)

Matthew S. Frost, Fulton (master of science in education, literacy education)

Mary Koskowski, Fulton (master of science in education, literacy education)

JoHanna Molascon, Fulton (master of science / graduate certificate, mental health counseling)

Alyssa M. Spawn, Fulton (master of science / certificate of advance study, school psychology)

Teryl L. Sullivan, Fulton (master of business administration, public accounting)

Shannon B. Baker, Hannibal (master of science in education, literacy education)

Elizabeth A. Ladd, Hastings (master of science / certificate of advance study, school psychology)

William T. Brangan, Mexico (master of arts, English)

Brenda D. McAuslan, Mexico (master of science, mental health counseling)

Jeremy T. Pekarek, Minetto (master of arts, history)

Rachel L. Halsey, Pulaski (master of business administration, accounting)

SUNY Oswego — Bachelor’s degrees

Erika S. Dobereiner, of Cato (bachelor of arts in psychology, cum laude)

Paul J. Jones, of Cato (bachelor of science in physics)

Page E. Owens, of Cato (bachelor of science in childhood education, summa cum laude)

Kristopher A. Dennison, of Central Square (bachelor of science in business administration)

Haley A. Henderson, of Central Square (bachelor of arts in human development, magna cum laude)

Kayla L. Hoffman, of Central Square (bachelor of science in adolescence education)

Elizabeth M. Jenners, of Central Square (bachelor of science in childhood education)

Bethany R. Lindsay, of Central Square (bachelor of science in business administration, cum laude)

Laura M. Murtha, of Central Square (bachelor of science in adolescence education, summa cum laude)

Brandon L. Riese, of Central Square (bachelor of arts in creative writing, cum laude)

Megan R. Vollmer, of Cleveland (bachelor of arts in economics)

Bethany A. Piquet, of Constantia (bachelor of arts in public justice, summa cum laude)

Katherine E. Barnum, of Fulton (bachelor of science in human resource management)

Jessica Bodoh, of Fulton (bachelor of science in accounting)

Kyle W. Brayton, of Fulton (bachelor of science in accounting, summa cum laude)

Noah L. Carroll, of Fulton (bachelor of science in wellness management)

Rachel E. Cary, of Fulton (bachelor of science in biology, summa cum laude)

Michael P. Conners, of Fulton (bachelor of arts in information science)

Alyssa M. Gauthier, of Fulton (bachelor of science in teaching English to speakers of other languages, summa cum laude)

Kelsey A. Gillett, of Fulton (bachelor of arts in Spanish, summa cum laude)

Drew D. Harmon, of Fulton (bachelor of science in business administration, cum laude)

Jakira C. McCampbell, of Fulton (bachelor of science in business administration, magna cum laude)

Meghan M. McCann, of Fulton (bachelor of science in human resource management)

Benjamin N. Parsons, of Fulton (bachelor of science in software engineering)

Kayla M. Pawlewicz, of Fulton (bachelor of science in business administration, cum laude)

Anika R. Perkins, of Fulton (bachelor of science in wellness management, summa cum laude)

Jordan A. Perry, of Fulton (bachelor of arts in communication and social interaction)

Leah M. Phillips, of Fulton (bachelor of science in human resource management, cum laude)

Brittanie G. Rose, of Fulton (bachelor of science in childhood education)

Joshua D. Ruel, of Fulton (bachelor of arts in anthropology)

Danielle M. Smith, of Fulton (bachelor of science in business administration)

Brianna M. Streeter, of Fulton (bachelor of science in childhood education)

Sabrina M. Sutton, of Fulton (bachelor of arts in psychology)

Daniel Truong, of Fulton (bachelor of science in applied mathematical economics)

Steven R. Wilson, of Fulton (bachelor of science in accounting)

Cailee Dewolf, of Hannibal (bachelor of science in wellness management, cum laude)

Monica L. Gage, of Hannibal (bachelor of science in childhood education, cum laude)

Bobby T. Nollet, of Hannibal (bachelor of arts in philosophy-psychology)

Adara L. Proulx, of Hastings (bachelor of arts in biology)

Brandon M. Presley, of Lacona (bachelor of science in accounting)

Heather L. Bianco, of Martville (bachelor of science in childhood education, summa cum laude)

Virginia M. Bough, of Mexico (bachelor of arts in anthropology, magna cum laude)

Melissa A. Brangan, of Mexico (bachelor of science in wellness management)

Tara R. Fleming, of Mexico (bachelor of science in applied mathematical economics, magna cum laude)

Kristin Helinger, of Mexico (bachelor of science in childhood education, magna cum laude)

Sam Kiesinger, of Mexico (bachelor of science in marketing)

Nicholas P. Powers, of Mexico (bachelor of science in physics, magna cum laude)

Holly J. Rhoads, of Mexico (bachelor of science in childhood education, summa cum laude)

Benjamin R. Valentino, of Mexico (bachelor of science in applied mathematics, summa cum laude)

Samantha F. Lucas, of New Haven (bachelor of arts in human development, cum laude)

Joseph R. McCann, of Parish (bachelor of arts in public justice, cum laude)

Aericka L. Pawlikowski, of Parish (bachelor of arts in anthropology, summa cum laude)

Brooke L. Pidkaminy, of Parish (bachelor of science in business administration)

Richard P. Butera, of Pennellville (bachelor of science in business administration)

Rachael Dolan, of Pennellville (bachelor of science in business administration, magna cum laude)

Greg Keith, of Pennellville (bachelor of arts in biology)

Bryan A. Liberty, of Pennellville (bachelor of arts in cinema and screen studies)

Mary A. Bergman, of Phoenix (bachelor of science in wellness management, cum laude)

Brittany E. Cook, of Phoenix (Bachelor Fine Arts in graphic design)

Chad R. Cook, of Phoenix (bachelor of arts in creative writing, cum laude)

Michael Shampine, of Phoenix (bachelor of science in business administration)

Danielle F. White, of Phoenix (Bachelor Fine Arts in graphic design)

Danielle Aguilar, of Pulaski (bachelor of science in accounting, summa cum laude)

Seth W. Barber, of Pulaski (bachelor of arts in creative writing)

Rachel L. Halsey, of Pulaski (bachelor of science in accounting, summa cum laude)

Abigail J. Hyde, of Pulaski (bachelor of science in business administration, cum laude)

Kari Kranz, of Pulaski (bachelor of arts in psychology, magna cum laude)

Amy M. Mattison, of Pulaski (bachelor of science in wellness management)

Karli B. Yard, of Pulaski (bachelor of arts in communication and social interaction)

Thomas J. Curry, of Richland (bachelor of science in technology management)

Shirley Retz, of Sterling (bachelor of arts in psychology, cum laude)

Katlyn N. Humphreys, of West Monroe (bachelor of science in business administration)

Albany College of Pharmacy — Dean’s list, Darcy Matthews of Hannibal; Adrienne Shortslef of Sterling.

SUNYIT – NEAC Student-Athletes, Kaitlyn Harrington of Central Square, senior majoring in civil engineering technology; Erika Reakes of Central Square, sophomore  majoring in biology

Share this story:
Facebook Twitter Pinterest Plusone Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>