Local students achieve honors, degrees at colleges, universities

Union College – Evan States, of Phoenix, graduated with a bachelor’s degree in mechanical engineering.

Clarkson University – Will attend this fall, Nicholas Robert Baxter of Central Square, a mechanical engineering major, who previously attended SUNY Canton; Dana L. Rowe of Mexico, a civil engineering major, who previously attended SUNY Potsdam.

Buena Vista University – Alyssa Stout, of Pulaski, graduated cum laude with a bachelor’s degree in athletic training and exercise science. 

College of St. Rose – Graduated, Amelia Jacobs of Constantia, and Nathan Roach, of Constantia, both earned bachelor’s degrees.

University of Dallas – Study abroad, Daniel Kopacko, of Constantia, recently returned from spending the 2014 spring semester studying abroad at the University of Dallas’ 12-acre Eugene Constantin Campus just outside Rome, Italy.

Rochester Institute of Technology – Dean’s list, Shelby Acome of Fulton, industrial engineering program in RIT’s Kate Gleason College of Engineering

Brent Aguilar of Pulaski, N.Y., illustration program in RIT’s College of Imaging Arts and Sciences

Ryan Drake of Pulaski, mechanical engineering technology program in RIT’s College of Applied Science and Technology; 

Kirsten Francis of Fulton,  visual media program in RIT’s College of Imaging Arts and Sciences; 

Katelyn Hohmann of Constantia, ASL-English interpretation program in RIT’s National Technical Institute for the Deaf; 

Richard Jester of Phoenix, software engineering program in RIT’s B. Thomas Golisano College of Computing and Information Sciences; 

Nikki King of Fulton, biotechnology and molecular bioscience program in RIT’s College of Science; 

Matthew Lees of Cato, film and animation program in RIT’s College of Imaging Arts and Sciences; 

Zachary Lehman of Sandy Creek, chemical engineering program in RIT’s Kate Gleason College of Engineering; 

Jarrod Manwaring of Pulaski, networking and systems administration program in RIT’s B. Thomas Golisano College of Computing and Information Sciences; 

Robert Matson of Hannibal, graphic design program in RIT’s College of Imaging Arts and Sciences; 

Brandon Mc Grath of West Monroe, chemical engineering program in RIT’s Kate Gleason College of Engineering; 

Marisa Nowodworski of Hastings, fine arts studio program in RIT’s College of Imaging Arts and Sciences; 

Marissa Raponi of Martville, diagnostic medical sonography program in RIT’s College of Health Sciences and Technology; 

Selena Spencer of Fulton, illustration program in RIT’s College of Imaging Arts and Sciences; 

Julia Spier of Fulton, business undeclared program in RIT’s Saunders College of Business; 

Jacob Van Wormer of Pennellville, journalism program in RIT’s College of Liberal Arts; 

Craig Weaver of Fulton, computing security program in RIT’s B. Thomas Golisano College of Computing and Information Sciences; and 

Travis Whitaker of Mexico, chemical engineering program in RIT’s Kate Gleason College of Engineering.

SUNY Oswego – Spring dean’s list, Robert Hoyt of Shacksbush Road in Bernhards Bay (senior history major)

Erika S. Dobereiner, of Cato, (senior psychology major)

Jonathan J. Krupa, of Cato, (senior public justice major)

Nellie K. Owens, of Cato, (junior public relations major)

Ariana E. Zink, of Cato, (junior creative writing major)

Benjamin G. Collins, of Central Square, (sophomore human development major)

Kristopher A. Dennison, of Central Square, (senior business administration major)

Sarah A. Downum, of Central Square, (senior childhood education major)

Victoria E. Fellows, of Central Square, (junior human development major)

Bethany R. Lindsay, of Central Square, (senior business administration major)

Brianna C. Santmyer, of Central Square, (sophomore studio art major)

Chelsea A. Mahaffy, of Constantia, (senior art major)

Katelyn Billings, of Fulton, (sophomore business administration major)

Daniel F. Brannan, of Fulton, (senior biology major)

Noah L. Carroll, of Fulton, (senior wellness management major)

Desirae J. Collins, of Fulton, (senior art major)

Victoria M. Danquer, of Fulton, (senior finance major)

Joel N. Dodge, of Fulton, (senior art major)

Jared F. Gula, of Fulton, (senior geology major)

Drew D. Harmon, of Fulton, (senior business administration major)

Sasha E. Hayes, of Fulton, (senior English major)

Emily L. Higgins, of Fulton, (senior information science major)

Casey R. Holden, of Fulton, (junior public justice major)

Brittany L. Lamie, of Fulton, (senior childhood education major)

Joel T. Lee, of Fulton, (junior business administration major)

Jakira C. McCampbell, of Fulton, (senior business administration major)

Mary Morrison, of Fulton, (sophomore wellness management major)

Lindsey A. Nelson, of Fulton, (senior wellness management major)

Leah M. Phillips, of Fulton, (senior human resource management major)

Michael R. Rice, of Fulton, (junior technology management major)

Dena M. Sangese, of Fulton, (senior accounting major)

Brandon M. Sherman, of Fulton, (junior information science major)

Danielle M. Smith, of Fulton, (senior business administration major)

Anthony R. Torrese, of Fulton, (junior business administration major)

Victoria A. Trovato, of Fulton, (junior wellness management major)

Kelsie K. VanBuren, of Fulton, (junior human development major)

Jamie L. Vescio, of Fulton, (senior English major)

Ashley L. Ward, of Fulton, (senior human development major)

Christina M. Demott, of Hannibal, (senior art major)

Meghan M. Gillen, of Hannibal, (junior psychology major)

Steven M. Kimpland, of Hannibal, (senior psychology major)

Heather L. Ladd, of Hannibal, (senior human development major)

Bobby T. Nollet, of Hannibal, (senior philosophy-psychology major)

Carmyn Santore, of Hannibal, (sophomore psychology major)

Cecelia O. Smith, of Hannibal, (freshman adolescence education major)

Tayler E. Sorell, of Hannibal, (junior adolescence education major)

Steven J. Vincent, of Hannibal, (senior childhood education major)

Emily R. Weldin, of Hannibal, (senior art major)

Chad M. Grevelding, of Hastings, (senior zoology major)

Allyssa M. Harmer, of Hastings, (senior accounting major)

Makenzie J. Laws, of Hastings, senior zoology major)

Scott A. Spink, of Hastings, (senior music major)

Thomas R. Pickett, of Lacona, (junior graphic design major)

Christopher L. Bartlett, of Martville, (senior cognitive science major)

Seth Tyler, of Martville, (junior business administration major)

Melinda Fatiga, of Mexico, (junior public justice major)

Casey E. Fleming, of Mexico, (junior public justice major)

Katherine M. Jensen, of Mexico, (sophomore human development major)

Logan C. Killian, of Mexico, (senior public justice major)

Jacquelyn M. McGuire, of Mexico, (senior business administration major)

Jessica S. Peters, of Mexico, (senior childhood education major)

Mackenzie J. Stone-Sweeting, of Mexico, (senior zoology major)

Logan M. Wells, of Mexico, (senior psychology major)

Nathan K. Miller, of Minetto, (sophomore electrical and computer engineering major)

Martin A. Dann, of Parish, (junior physics major)

Joseph R. McCann, of Parish, (junior public justice major)

Alicia L. Pratt, of Parish, (sophomore accounting major)

James W. Rude, of Parish, (junior public justice major)

Jeremy Brewster, of Pennellville, (junior childhood education major)

Paige Haney, of Pennellville, (junior geochemistry major)

James B. Leach, of Pennellville, (senior business administration major)

Madison L. Beckley, of Phoenix, (sophomore human resource management major)

Mary A. Bergman,of Phoenix, (senior wellness management major)

Julia M. Brennan, of Phoenix, (sophomore English major)

Brian Doolittle, of Phoenix, (senior broadcasting and mass communication major)

Thomas C. Huffaker, of Phoenix, (junior information science major)

Kristopher A. Knowlton, of Phoenix, (senior childhood education major)

Joshua Malone, of Phoenix, (senior chemistry major)

Nicole C. Stephenson, of Phoenix, (sophomore adolescence education major)

Danielle F. White, of Phoenix, (senior graphic design major)

Hallie K. Gaffney, of Pulaski, (senior zoology major)

Lauren L. Gregory, of Pulaski, (senior wellness management major)

Abigail J. Hyde, of Pulaski, (senior business administration major)

Samantha E. Keeney, of Pulaski, (sophomore theatre major)

Kari Kranz, of Pulaski, (senior psychology major)

Mckenzie D. Michalski, of Pulaski, (senior business administration major)

Karli B. Yard, of Pulaski, (senior communication and social interaction major)

Kristi M. Ward, of Richland, (senior public justice major)

Megan J. Nutting, of Sandy Creek, (junior human development major)

Steven M. Radford, of Sandy Creek, (senior graphic design major)

Daniel R. Durocher, of Sterling, (senior history major)

Luke M. Parsnow, of Sterling, (senior creative writing major)

Shirley Retz, of Sterling, (senior psychology major)

Chandler N. Carpenter, of West Monroe, (senior cinema and screen studies major)

Katlyn N. Humphreys, of West Monroe, (senior business administration major)

Christina Scriber, of West Monroe, (junior cinema and screen studies major)

Amy C. Cunningham, of Williamstown, (junior accounting major)

Alaina Perkins, of Williamstown, (sophomore psychology major)

Nazareth College – Student-athletes named to President’s list, Hannah Dunsmoor, of Fulton, studying communication science and disorders while on women’s lacrosse team; Morgan Ross, of West Monroe, studying biology while on women’s softball team; Emily Rothrock, of Fulton, studying communication science and disorders while on women’s lacrosse team; and Phoebe Shelton, of Cato,  studying music education while on coed equestrian team.

Hartwick College – Graduates, Rebecca Clark of Mexico, majored in nursing; Carolyn Dudden of Pennellville, majored in nursing; Morgan Stafford of Fulton, majored in biology.

Herkimer County Community College – President’s List, Heather S. Carr of Altmar, business administration; Marc Donald Matthews of Phoenix, paralegal; Zachary R. Bango of Westdale, criminal justice

National Junior College Athletic Association region III Academic All Region Team for 2013-14, Katintha Myslivecek of Redfield, a member of the softball team.

Onondaga Community College – President’s List, Jesse Anderson, Mexico; Cayman Burke, Phoenix; Jeremy Caster, Hannibal; Gianna Chisari, Central Square; Dannielle Cobb, Phoenix; Blake Condolora, Bernhard’s Bay; James D’Agostino, Central Square; Jennifer Degone, Parish; Brad Devore, Mexico; James Doolittle, Phoenix; Michael Durham, Hastings; Steve Einbinder, Phoenix; Smanatha Erwin, Phoenix; Benjamin Franke, Pennellville; Selena Gancasz, Central Square; Thomas Glenister, Pulaski; Shane Grime, West Monroe; Sarah Guertin, Pennellville; Jacob Hepfer, Central Square; Mykayla Howlett, Sandy Creek; Hunter Hughes, Phoenix; Steven Jester, Phoenix; Ian Kuhl, Oswego; Kaylee Lincoln, West Monroe; Kayla Lippke, Phoenix; Cassandra Luvadis, Central Square; Michael McMillen, Hannibal; Scott Minihkeim, Oswego; Brianna Riggall, Phoenix; John Spencer, Central Square; Rebecca Urquhart, Hastings; Kayla Vansanford, Fulton; David Wallace, Fulton; Scott Warren, Central Square; Emily Washburn, Sandy Creek; Nicholas Waterbury, Pulaski; Kathryn Wight, West Monroe; and Cindy Wilson, Fulton.  

Syracuse University – Ray Mayo of Fair Haven, participated in the 2014 Citizenship Scholarship Conference, sponsored by the Public Affairs Program in the Maxwell School of Citizenship and Public Affairs at Syracuse University. Mayo was one of 97 prospective first-year Syracuse University students invited to present his or her ideas on public policies to improve their communities.

SUNY Canton – President’s list, Tristin N. Woodard of Central Square, veterinary technology major

Jenesse M. Watson of Cleveland, physical therapist assistant major.

Anita M. Dowling of Hannibal, veterinary technology major.

Jacob Halsey of Lacona, criminal investigation major.

Devin D. Whalen of Minetto, sports management major.

Lyndsea Hart of Pulaski, health care management major.

Marie C. Mason of Pulaski, health and fitness promotion major.

Ithaca College – Graduates, Kevin Dates of Martville, degree in integrated marketing communications.

Joshua Giacolone of Cato, degree in history. 

Brenna Merry of Fulton, degree in speech language pathology and audiology. 

Taylor Palmer of Phoenix, degree in economics. 

Chadwick Vonholtz of Phoenix, degree in sound recording technology. 

Sara Nelson of Fulton, degree in clinical health studies. 

Share this story:
Facebook Twitter Pinterest Plusone Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>