Fulton athletes receive academic honors

Submitted by Oswego County BOCES

The New York State Public High School Athletic Association has recognized eight Fulton fall athletic teams through the Scholar/Athlete Team Award Program.

To receive this award, the team average must be 90 percent or higher during the season.

The 2013 fall teams and the individual athletes receiving the award are:

Boys’ Cross Country:  Jacob Belcher, Jacob Belcher, Keegen Condon, Jacob Cuyler, Jonathan Earl, Mike Holcomb, Bailey Lutz, Jimmy Martin, Geoffry Michaels, Nathan Shaw and Augusto Siega.

Girls’ Cross Country: Johnelle Dishaw, Victoria Eckhard, Jenna Hudson, Aneisia Kauffman, Cheyanne Laun, Marisa LiVoti and Amanda Rice.

Football: James Bailey, Seth Britton, Jon Cummins, Seth Delisle, Logan Diefenbacher, Emilio Garcia, Cody Green, Brian Hudson, Chris Jones, Matt Marshall, Nick Reitz and Liam Roberge.

Boys’ Golf: Nick Abbott, Nolan Johnson, Matthew Kitts, Nick McIntyre, Jacob Seymour, Daniel Shatrau, Nathaniel Shatrau and Jacob Strauss.

Boys’ Soccer: Robert Borrow, Logan Carvey, Ian Devendorf, Kristopher Grow, Jeremy Langdon, Jared Marden, Derek Prosser, Paul Reynosso, Garet Roik, David Tallents, Carson Vono, and Austin Wilde.

Girls’ Soccer: Callie Beckwith, Kara Bricker, Karli Bricker, Hailey Carroll, McKenna Chesbro, Amelia Coakley, Olivia coakley, Shawna Cooper, Jordan Coulon, Amanda Deavers, Meriah Dishaw, Sydney Gilmore, Sara Halstead, Hunter Hartranft, Maddie Lang and Madden Rowlee.

Girls’ Tennis: Savannah Bray, MaKenna Cealie, Sophia Giovannetti, Anna Guernsey, Angeline Kimbrell, Julia Ludington, Maureen McCann, Casey Shannon and Courtney Smith.

Girls’ Volleyball: Alexia Abelgore, Donna Aiken, Monica Falanga, Samie Miller, Tracie Murphy, Erica Pawlewicz, Taylor Smithers and Jordyn Stone.

The district would like to congratulate these athletes and their coaches; Joel Carroll (boys’ cross country), Gary LaGrou (girls’ cross country), Jeff Rothrock, Craig Halladay, Bob Galini (football), Dante Ascenzi (boys’ golf), Nate Murray (boys’ soccer), George Beckwith (girls’ soccer), Matt Goodnough (girls’ tennis) and Caroline Richardson (girls’ volleyball).

Share this story:
Facebook Twitter Pinterest Plusone Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>